Enesereflektsioon Netflixi abiga

Et miks Obama mingi võõra tädi ja lapsega toidupoes käru lükkab? 

Vaatasin nädalavahetusel Netflixi dokumentaalsarja “Working: What We Do All Day”, mis uurib töö mõju inimeste elule – kuidas erinevad inimesed leiavad oma töös tähenduse ja eesmärgi. Sari annab päris hea ülevaate erinevatest töökohtadest, saad nagu töövarjuna sarjas osalejatel kaasas käia ja vaadata, kuidas nende tööpäev (ja õhtune kodune elu) välja näevad.

Päris inimeste päris lood sellest, kuidas erinevad karjäärikogemused kujundavad inimeste identiteeti ja väärtusi. Lood ulatuvad alates hooldusõest ja toidukullerist kuni tegevjuhtideni. Keskendutakse iga töökoha väljakutsetele ja hüvedele, aga ka sellele, kuidas inimeste püüdlused on vastavuses (või tihtilugu vastuolus) nende karjääri kulgemisega.

Minu jaoks kooruski sarjast välja just sisuka töö tähtsus ja töö tähenduse leidmine. Kui ma mõtlen oma nõustatavate peale, siis selle sarja vaatamine võib mitut moodi kasulik ja inspireeriv olla. Päris hea alguspunkt enesereflektsiooniks.

Esiteks näeb erineva sotsiaalmajandusliku taustaga inimeste töist elu ja nende muresid – töökoha ebakindlus, nõudlikud töögraafikud, niru palk, monotoonne ja/või rutiinne töö. On inimesi, keda lohutab selliste lugude vaatamine, teades, et teised seisavad silmitsi sarnaste probleemidega. Ja siis on teised inimesed, kes saavad olla tänulikud, et nemad on tunduvalt paremas olukorras.

Teiseks leiab siit kõvasti inspiratsioon ja perspektiivi – sarjas osalevad inimesed leiavad eesmärgi ja rõõmu ka kõige raskemates või üksluisemates töödes. Inimesele, kes tunneb end oma karjääris ummikus või motiveerimata, võivad need narratiivid anda värske vaatenurga tähenduse leidmisele.

Kolmandaks käsitletakse siin laiemaid teemasid, nagu kasvav soov töö- ja eraelu tasakaalustamiseks ning tööga rahulolu mõju üldisele heaolule. Inimesele, kes kaalub karjäärivahetust või hindab oma prioriteete ümber, tuletavad need lood meelde, mis on töökohal oluline lisaks palgale.

Ning neljandaks aitab sari mõista ühiskondlikke ja tehnoloogilisi muutusi ning tööhõivega seotud suundumusi (ja kuidas nendeks valmistuda). Ikka see kohanemisvõime ja elukestev õpe, kui soovida oma tööelus järje peal püsida. 

Sarja jutustaja rollis on Barack Obama, aga no tal ei ole seal mingit kandvat rolli. Kindlasti on sari Ameerika-keskne, aga eurooplasel ongi hea vaadata ja tõdeda, et meil ei ole asjad nii dramaatilised (veel). 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga